Zachodniopomorski Związek
Piłki Nożnej

PIERWSZAPILKA PODSUMOWANIE.052

 W najbliższy weekend rozpoczynają się rozgrywki „Pierwsza Piłka”, przeznaczone dla najmłodszych adeptów piłki nożnej. W naszym województwie w imprezie weźmie udział 439 zespołów i ponad 4500 młodych piłkarzy w wieku od 6 do 11 lat. Rozgrywki prowadzone będą w formie turniejów. O skali rozgrywek najlepiej świadczy fakt, że w każdym tygodniu w naszym województwie rozgrywanych będzie ponad 70 turniejów.
- Rozgrywki dzieci w najmłodszych kategoriach wiekowych traktujemy w priorytetowy sposób. Na początku roku zrezygnowaliśmy z odnotowywania wyników i prowadzenia tabel w najmłodszych kategoriach wiekowych. W powszechnej ocenie trenerów i działaczy to był krok w dobrym kierunku. Dla dzieci najważniejszy jest udział w meczu, zdobywanie bramek i radość z gry. Trenerzy nie odczuwają teraz presji związanej z wynikami i miejscem w tabeli. Program „Pierwsza Piłka” idzie w tym kierunku. Zawsze podkreślam, że suche wyniki w rywalizacji dzieci powinny znajdować się na drugim planie. Owszem, wygrana zawsze jest ważna, ale chęć odniesienia zwycięstwa za wszelką cenę nie może determinować wszystkich posunięć trenera. Najważniejszy jest indywidualny rozwój każdego z naszych małych piłkarzy i to, aby gra sprawiała im radość – mówi Jan Bednarek, prezes ZZPN.
- Program #PIERWSZAPILKA powstał w oparciu o liczne obserwacje rozgrywek dzieci ZZPN oraz opinie trenerów prowadzących. Nie bez znaczenia były spotkania z przedstawicielami innych federacji piłkarskich oraz wspólna wymiana doświadczeń. Głównym założeniem nowego porządku rozgrywek dzieci w województwie Zachodniopomorskim jest usunięcie ewidencji wyników oraz tabel, co w żaden sposób nie wpływa na radość zawodników ze zdobywania kolejnych bramek. Zasadniczą różnicą jest jedynie brak spadków, awansów, baraży. Zależy nam, aby dzieci nie obawiały się podejmowania ryzyka i gry jeden na jednego. Chcemy dążyć do tego, aby każdy młody piłkarz w zespole grał mniej więcej w takim samym wymiarze czas.
Turnieje powinny mieć formułę piłkarskiego pikniku, w którego organizacje zaangażowani są rodzice i opiekunowie piłkarzy. Na trybunach powinna panować przyjazna atmosfera, dzieci powinny być oklaskiwane i wspierane przez wszystkich zgromadzonych. Mam nadzieję, że takie podejście do rozrywek młodych piłkarzy w przyszłości zaowocuje wychowaniem zawodników gotowych zachwycać kibiców brawurowymi akcjami i nietuzinkowymi zagraniami – powiedział Marek Safanów.

Seniorzy

Juniorzy

Trampkarze

Młodzicy

Kobiety

Partnerzy ZZPN

box ambersport

mn sport logo

 

tymbark

zp

AMO

azoty

 

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok