Po trzech dniach emocjonujących rozgrywek w Szczecinku poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa zachodniopomorskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W finałach wojewódzkich XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” najlepsze okazały się SP Niemica i UKS 71 Volley Szczecin (kategoria U-8), UKS Olimpia Szczecin i MUKS Orzeł 2010 Wałcz (w kategorii U-10) oraz UKS Olimpia Szczecin i SP 51 Szczecin (kategoria U-12). Dzięki temu zwycięstwu drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo zachodniopomorskie podczas Finału Ogólnopolskiego, którego rozstrzygnięcie nastąpi 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

 

Finały w województwie zachodniopomorskim odbyły się w dniach 1, 3 i 4 kwietnia na obiekcie terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piłsudskiego 3 w Szczecinku. Pierwszego dnia oglądaliśmy rywalizację chłopców i dziewczynek w kategorii U-8, drugiego dnia o złote medale walczyli chłopcy i dziewczynki w kategorii do lat 12, a trzeciego dnia na boisko wybiegły dzieci w kategorii do lat 10. Całość stanowiła wielkie święto futbolu, podczas którego największe talenty z całego regionu mogły zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami przy gorącym wsparciu trenerów, rodziców oraz obecnych na rozgrywkach kibiców. Na wszystkich uczestników czekały medale, nagrody rzeczowe i oczywiście doskonała zabawa, a wszystko odbyło się w atmosferze fair play i przy oprawie godnej największych światowych turniejów.

- Cieszę się, że dopisała pogoda i przez trzy dni mieliśmy w Szczecinku prawdziwe piłkarskie święto. Obejrzeliśmy dużo świetnych spotkań i można się tylko cieszyć, że taki turniej jak „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” stale się rozwija. Nie tylko ja zauważyłem, że poziom jest coraz wyższy. Ogromna w tym zasługa trenerów klubowych i szkolnych, którym należą się podziękowania za cały wysiłek wkładany w proces szkoleniowy. Wszyscy liczymy na to, że najlepsze drużyny 10- i 12-latków będą godnie reprezentować województwo zachodniopomorskie na finałach krajowych w Warszawie – przyznał Jan Bednarek, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej i wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej do spraw piłkarstwa amatorskiego. - Muszę podkreślić, że bardzo się cieszę nie tylko z postawy dzieciaków, ale i rodziców. Super, że coraz liczniej przychodzą oni na mecze najmłodszych. I to nie po to, żeby krzyczeć na swoje pociechy, sędziów i trenerów, ale po prostu, żeby dopingować i oglądać to, co dzieje się na murawie. Przy takim zaangażowaniu młodzieży, rodziców i trenerów o przyszłość futbolu w kraju możemy być spokojni – dodał.

W najmłodszej kategorii dziewcząt najwięcej powodów do zadowolenia miał zespół SP Niemica, który w finale wygrał z UKS Victorią SP 2 Sianów 4:0. - W pierwszej fazie turnieju los przydzielił nas do bardzo trudnej grupy. W półfinale mieliśmy następne bardzo wyrównane spotkanie, natomiast w finale po strzeleniu pierwszego gola udało nam się na dobre rozwiązać worek z bramkami i stąd ta niesamowita radość po ostatnim gwizdku – opowiadał trener Romuald Bobis. - Z tą drużyną pracuje niecały rok i przyznam, iż nie spodziewałem się, że zajdziemy wspólnie tak daleko. W historii naszej szkoły nie było jeszcze sukcesu na miarę zwycięstwa w finale wojewódzkim tego turnieju. Teraz nie pozostaje nic innego jak dalej trenować z takim zaangażowaniem, żeby za rok walczyć o prawo wyjazdu na finał ogólnopolski do Warszawy. Wszystko idzie w dobrą stronę, a po takim zwycięstwie człowiek nabiera jeszcze większego optymizmu i wiary w to, co robi.

W najmłodszej kategorii u chłopców najlepiej poradzili sobie zawodnicy UKS 71 Volley Szczecin, którzy w decydującym spotkaniu pokonali SP 18 Koszalin 5:2. - Emocje były bardzo duże, zwłaszcza w finale. Szybko straciliśmy bramkę i musieliśmy odrabiać straty, ale wszystko skończyło się dla nas szczęśliwie – komentował trener Mateusz Otto. - Ten zespół istnieje już półtora roku. Chłopaki trenują trzy razy w tygodniu. Większość z nich zaczęła grać w wieku 6 lat i zaczyna to być widać. Ze spokojem obserwowałem kolejne mecze, łącznie z finałem, ale to wcale nie dlatego, że byłem pewny końcowego zwycięstwa. Po prostu taki już mam charakter. Nie krzyczę za dużo w trakcie spotkań i staram się, aby ten mój luz udzielił się również chłopcom na boisku. Dodam jeszcze, iż mamy już za sobą występy w różnych turniejach ogólnopolskich oraz zagranicznych, ale ta wygrana jest największym sukcesem w historii tej drużyny. Ta cała otoczka, zainteresowanie rodziców i mediów dodaje rozgrywkom o Puchar Tymbarku dodatkowego smaczku.

W zmaganiach dziewczynek do lat 12 najlepsza okazała się drużyna UKS Olimpia Szczecin, która po pełnym dramaturgii finale wygrała z UKS Orzeł 2010 Wałcz 2:1. - Powiedziałem dziewczynom przed pierwszym gwizdkiem: „niezależnie od wyniku to z pewnością będzie dla was super turniej, a możecie jeszcze zdobyć prawo gry na finale krajowym”. Dodałem też, że nikt nie będzie miał do nich pretensji, jeśli coś pójdzie nie po ich myśli. Zależało mi na tym, aby one tutaj bawiły się piłką i tak faktycznie było – mówił trener Michał Jarmułowicz. - W tym roku naszymi filarami były trzy dziewczynki, które rok temu grały jako młodsze. Teraz to one dyktowały tempo gry i kierowały poczynaniami całego zespołu.  Z pewnością perspektywa tego, że na końcu klubowej piramidy jest zespół seniorek w Ekstralidze pomaga tym dziewczynkom. Wiele z nich chodzi nawet na mecze starszych koleżanek i oczami wyobraźni już widzi siebie na ich miejscu za kilka lat. Zresztą trzy dziewczynki z rocznika 2002, który triumfował w tym turnieju, są już o krok od gry w pierwszym zespole. Trenują z nim regularnie i czekają na osiągnięcie wieku, który pozwoli im zadebiutować na boiskach Ekstraligi. I na tym to właśnie powinno polegać.

W kategorii do lat 12 chłopców złote medale otrzymali gracze SP 51 Szczecin, którzy w decydującym spotkaniu pokonali Akademię Piłkarską Reissa Szczecinek 1:0. - Na pewno jesteśmy zadowoleni, bo wygraliśmy ten turniej w ładnym stylu. Teraz przed nami wyjazd do Warszawy i kolejna wielka przygoda. Ze szkoleniowego punktu widzenia występ na finale krajowym ma olbrzymie znaczenie. Żeby robić postęp, trzeba grać jak najwięcej z najlepszymi, a ogólnopolski finał daje taką możliwość - nie krył trener Tomasz Bielecki. - W pracy z 12-latkami najważniejsza jest cierpliwość. Trzeba umieć stawiać sobie realne cele i dążyć do nich małymi kroczkami. Kiedyś wystarczyło skupić się tylko na technice. Teraz, aby wygrać finały wojewódzkie „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” trzeba już mieć ponadto odpowiedni zmysł taktyczny. Ci chłopcy już doskonale wiedzą, jak wykorzystać całe boisko. Umieją rozegrać akcję od własnej bramki i kombinują przy stałych fragmentach gry.

Wśród dziewcząt w kategorii do lat 10 okazały puchar ponownie wywalczyły piłkarki UKS Olimpia Szczecin. W finale wygrały one z UKS Victoria 2 Sianów 1:0. - Rok temu zabrakło nam naprawdę niewiele i dziewczyny miały po tamtym występie podrażnioną ambicję. Powtarzałam im przez cały czas, że na tym etapie jeszcze nie chodzi o to, aby zwyciężać za wszelką cenę, a o to, żeby się dobrze bawić. I dzisiaj faktycznie super się bawiły, a przy tym wygrywały jeszcze kolejne mecze – podkreślała trener Anita Piekarek. - Dla moich podopiecznych jestem każdym po trochu: czasem stanowczą mamą, czasem troskliwą ciocią, a niekiedy pomocną starszą siostrą. Cały czas staram się im wpoić, że w piłce nożnej sukcesów nie sposób osiągnąć w pojedynkę. Że trzeba działać razem z koleżankami z zespołu: podpowiadać sobie na boisku, podawać lepiej ustawionym partnerkom, wspierać się w trudniejszych chwilach. Pracujemy nad tym non stop i sądzę, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

W rywalizacji chłopców do lat 10 na najwyższym stopniu podium stanęli piłkarze MUKS Orzeł 2010 Wałcz. W decydującym spotkaniu zwyciężyli oni UKS Don Bosco Szczecin po rzutach karnych (w regulaminowym czasie było 1:1, w konkursie strzałów z dziewiątego metra 2:1). - Moja praca szkoleniowa była do tej pory ukierunkowana głównie na dziewczynki. Wygrałem z nimi pięć razy z rzędu finały wojewódzkie, a w 2012 roku świętowałem z nimi zwycięstwo w finale ogólnopolskim. Do dziś pamiętam, jak w nagrodę polecieliśmy do Madrytu na kilka dni. I kiedy trzy lata temu obejmowałem ten zespół chłopców, marzyłem, żeby z nimi odnieść podobny sukces. Aby pokazać, że jak się wkłada w coś serce, to nie ma rzeczy niemożliwych – przekonywał trener Adam Łukaszewicz. - Przygotowywaliśmy się specjalnie na ten turniej, choć chłopcy nawet o tym nie wiedzieli. To zwycięstwo traktuję też w kategoriach mojego osobistego sukcesu, bo pewnie jest niewielu trenerów, którzy mogą pochwalić się zwycięstwem w takim turnieju zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Dla mnie to naprawdę duża sprawa.

W tegorocznej edycji Turnieju postanowiono też wyróżnić specjalnie drużyny, które wykazują się godną pochwały postawą. Wprowadzona „Zielona Kartka Fair Play” pozwala sędziemu nagradzać zawodników za zachowania zgodne z duchem gry fair, czy wręcz stanowiące pokaz wyjątkowego zachowania (jak np. przyznanie się do złamania przepisów gry, pomimo braku reakcji sędziego). Na stronie Turnieju zostanie opublikowana lista ze wszystkimi drużynami z odznaczeniami „Zielonej Kartki Fair Play”, a zespół, którego zawodnicy zbiorą najwięcej zielonych kartek na przestrzeni całej edycji, zostanie wyróżniony nagrodą fair play.

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8
 1. UKS 71 Volley Szczecin
 2. SP 18 Koszalin
 3. UKS AP Szczecinek
 4. Samson Zdroje Szczecin
 5. SP Niemica
 6. UKS Victoria SP 2 Sianów
 7. ZS Grzmiąca
 8. UKS Lubiana
 
Najlepszy bramkarz Bruno Kuczyński, UKS AP Szczecinek Ola Niedźwiedź, ZS Grzmiąca
Najlepszy zawodnik Antek Grieger, UKS 71 Volley Szczecin Ola Jabłońska, UKS Victoria SP 2 Sianów
Król strzelców Marceli Pawlaczek, SP Nawigator Przylep (16 goli) Hanna Lach, SP Niemica (8 goli)
U-10
 1. MUKS Orzeł 2010 Wałcz
 2. UKS Don Bosco Szczecin
 3. UKS AP Szczecinek
 4. SP Drawsko Pomorskie
 5. UKS Olimpia Szczecin
 6. UKS Victoria SP 2 Sianów
 7. UKS Orzeł 2010 Wałcz
 8. SP Niemica
 
Najlepszy bramkarz Konrad Marzec, UKS AP Szczecinek Maja Malczewska, UKS Victoria SP 2 Sianów
Najlepszy zawodnik Nikodem Gola, MUKS Orzeł 2010 Wałcz Zuzia Rybińska, UKS Olimpia Szczecin
Król strzelców Staś Perkul, UKS Don Bosco Szczecin (11 goli) Lena Świrska, UKS Orzeł 2010 Wałcz (24 gole)
U-12
 1. SP 51 Szczecin
 2. Akademia Piłkarska Reissa Szczecinek
 3. SP 4 Stargard
 4. Morska Kraina Kołobrzeg
 5. UKS Olimpia Szczecin
 6. UKS Orzeł 2010 Wałcz
 7. SP 4 Świnoujście
 8. SP Sławęcin
 
Najlepszy bramkarz Dawid Radziński, AP Reissa Szczecinek Klaudia Grzywa, SP 4 Świnoujście
Najlepszy zawodnik Jakub Ignasiak, SP 51 Szczecin Nikola Sobolewska, UKS Olimpia Szczecin
Król strzelców Konrad Kargul-Grobla, Morska Kraina Kołobrzeg (16 goli) Natalia Rohn, UKS Orzeł 2010 Wałcz (18 goli)

 

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały Wojewódzkie wyłoniły mistrzów województw w kategorii U-8. Natomiast najlepsze zespoły do lat 10 i 12 wywalczyły przepustkę do gry w Finale Ogólnopolskim, który odbędzie się w dniach 30 kwietnia – 2 maja w Warszawie. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałem piłkarskiego Pucharu Polski. Najlepsi młodzi piłkarze i piłkarki w kraju wywalczą nie tylko Puchar Tymbarku, ale również wyjazd na mecz Polska – Rumunia rozgrywany w ramach eliminacji do mistrzostw świata, który odbędzie się 10 czerwca w Warszawie.

turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Bartosza Bereszyńskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Marcina Kamińskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka oraz Pauliny Dudek.

Honorowy patronat nad XVII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęli również: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

 

Seniorzy

Juniorzy

Trampkarze

Młodzicy

Orliki

Żaki

Kobiety

Turniej

Partnerzy ZZPN

box ambersport

mn sport logo

zce

tymbark

zp

 

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.